Running at Hidden Cove Golf Course in Holbrook, Division III Coconino and D-IV Northland Prep and Basis Flagstaff all came up with state-qualifying performances Friday afternoon.

Coconino qualified both its boys and girls team for the D-III state meet Friday afternoon, with third- and fifth-place finishes at the Section IV meet.

Scoring 92 points to tie for third with Chinle, the Coconino girls were led by a trio of top-10 finishes.

Hope Saxton took sixth in 20:42.31, Kaelynn Ashley came through in eighth in 20:55.58 and Lilia Tassinari took 10th in 20:57.80. No other school placed three runners in the top 10, although first-place Ganado took first and fourth.

Coconino's other three runners came through progressively, with Jordan Brockman (32nd), Stephanie Hawkins (38th), Kailani Charlie (48th) and Oniah Tully-Barton (59th). None of Coconino's seven competing runners were seniors, with four juniors, two sophomores and a freshman making up the group.

On the boys side, Coconino took fifth with a pack of runners coming through between 21st and 39th. Taylor Taliman led the group with a 17:54.35 in 21st, with Jon Ulibarri (17:56.59) in 23rd and Sam Lasley (17:57.04) in 24th following closely behind.

Adam Petersen (32nd), Cameron Toothaker-Lopez (35th), Roy Billups (39th) and Shayne Charlie (70th) rounded out the team's finishers, which included three seniors, three freshmen and one junior.

Continuing their dominance of the state, Northland Prep's girls cruised to a Section III title with 36 points, easily outpacing St. Michael Indian High School's 60.

Maya Smith finished with the individual title at 18:11.19, nearly a minute faster than the second-place finisher, while Keelah Barger took third in 19:20.70. Nora Blodget finished fifth as Northland Prep filled up the top of the leaderboard, with a 20:16.47. Andrea Lopez (11th), Kate Bailey (19th), Claire Gibson (33rd) and Alex Zavala (53rd) rounded out the Spartans finishers. They will look to win another D-IV state title next weekend and Smith will look for her fourth individual title.

On the boys side, the Spartans nearly knocked off Hopi in the sectional with 57 points trailing the running dynasty by just six points. Winners of 27 straight state titles, the Bruins placed three runners in the top eight, just edging the Spartans' four in the top 13.

Brandon Bounds finished third overall in 17:08.85, with Hayden Anderson taking ninth (17:30.42), Nicholas Hall in 11th (17:36.79) and Micah Stanton in (17:41.25). Sailor Starcher (26th), Nathanial Sullivan (33rd) and Zach Bivens (37th) rounded out the team's finishers.

Also reaching the state final as a team, the Basis Flagstaff boys finished sixth in Section III while the girls entered just four runners with two qualifying as individuals.

Tucker Grams finished 24th for the Yeti, in 18:12.43, while Karl Spinti took 30th in 18:41.94. Quintin Norris and Joseph Reich came through together in 41st and 42nd, while Kai Grumbine rounded out the team in 60th.

Seniors Megan Holm (22:40.74) and Rebecca Sturm (22:45.86) finished 23rd and 25th respectively, with the AIA tournament info stating the top 25 runners from each sectional qualify for state regardless of team performance.

Page, competing in the same section as Coconino, took first place on the boys side, edging out Chinle, 50-56. Bowen Martin clocked a 16:18.80 for the individual title, and his Sand Devils teammate Dorian Daw placed fourth with a time of 16:57.13. Cullen Nockideneh narrowly earned the 10th-place, coming in at 17:28.45 ahead of Chinle's Caleb Holiday and his 17:29.19.

The Sand Devils girls squad finished seventh as a team, led by Victoria Tenpenny's 20:52.83 that placed her seventh.

0
0
0
0
0

Load comments